Кошик
62 відгуків
Увага - працюємо по передплаті!Як замовити
+380 (67) 350-87-44
DS Company

Більярд

Більярд

Білья́́рд — гра кулями на спеціально обладнаному столі.

Усі сучасні варіанти гри проходять на спеціально обладнаному столі за допомогою довгої тонкої палиці (кия) та набору куль. Суть гри в більярд — вдарити києм по кулі, яка розташована на столі, і поцілити цією кулею в іншу. Здебільшого, метою гравця є забити одну з куль, що зіткнулися, у спеціальний отвір в краю столу (лузи); проте чого саме прагнеться від зіткнення двох куль залежить від різновиду самої гри у більярд.

Історія

Старовинна гравюра зображує один із різновидів більярду

Історія гри в більярд бере свій початок у Франції у XV cn. Перша письмова згадка про більярд стосується французького короля Луї XI, який у 1470 році замовив собі більярдний стіл. У 1600 роках більярд був вже достатньо відомим, щоб бути згаданим у творі Вільяма Шекспіра «Антоній і Клеопатра».

Слово «більярд» походить від французького слова «bille», що означає «куля» або "billart" – дерев'яна палиця. Проте англійський дослідник Джона Вілька, вважає, що первинна назва гри - "ball-yerds", складена з двох слів давньосаксонської мови ("ball" - м'яч і "yerd" - палиця)

У ті часи гра проходила на відкритому повітрі. Але для того, щоб грати в будь-яку погоду, гру було перенесено в приміщення, і грати почали на столі. З того часу залишилося традиційне зелене сукно більярдного столу, як нагадування про зелену траву, на якій колись грали у більярд.

Спочатку в більярд грали за допомогою лише двох куль на столі із шістьма лузами. На столі були присутній обручі, які грали роль воротець, як у крокеті, та кілочок, що стояв вертикально. Кулі не штовхали, як це роблять зараз, а били по них дерев'яними палицями на кшталт крокетних з метою влучити у кілочок.

Бити по кулі палицею, коли куля стоїть біля краю столу, було незручно. Тому наприкінці XVII сторіччя було вигадано кий. Спочатку гравці в таких випадках просто перевертали палицю й били по кулях її ручкою. Ручку називали «queue», що значить «хвіст, кінець», звідси і виникло слово «кий». У XVIII сторіччі воротця з палицею взагалі зникли зі столу, залишилися лише кулі та кий.

Обладнання для більярду розвивалося дуже швидко в Англії у 1800 роках. Тоді почали використовувати крейду, якою мастили кінець кия, щоб збільшити тертя між києм і кулею. Приблизно до 1823 року було остаточно вдосконалено шкіряну наліпку, яку пристосовували на кінець кия з тією ж самою метою. У 1829 році з'явився перший розкладний кий із двох частин. Близько 1835 року сукно стає популярним для покриття столу. Після того, як фірма Goodyear у 1835 році почала робити гумові вироби, гуму почали використовувати для бортів для більярдних столів. Зрештою, близько 1850 року більярдний стіл почав мати здебільшого саме такий вигляд, як тепер.

ПРАВИЛА ГРИ В БІЛЬЯРД

Більярд - це стильна і красива інтелектуальна гра, яка користується величезною популярністю в усьому світі. Потрапляючи на ту чи іншу територію, вона починала розвиватися на новому місці автономно, і таким чином сформувалися різні її різновиди. Кожна з версій має свої особливості і канони, проте існують загальні правила гри в більярд, про яких і піде мова далі.

Загальні правила гри в більярд

Як і будь-яка інша гра, більярд передбачає наявність певного обладнання та аксесуарів. В даному випадку це більярдний стіл, набір більярдних куль і кий. За допомогою кия гравець завдає удар по кулі, який в свою чергу вдаряється об інші кулі, приводячи їх в рух. Завдання гравця полягає в тому, щоб забити якомога більшу кількість куль в спеціальні отвори столу - лузи. Залежно від різновиду більярду, розміри столу, луз, куль, а також довжина київ можуть бути різними.

Які удари вважаються правильними?

Правила гри в більярд включають в себе таку процедуру як розіграш першого удару, який здійснюється ще до розстановки куль. Право вибирати, хто буде бити першим, дістається гравцеві, який зміг здійснити удар так, що його куля зупинилася ближче до переднього борту, ніж куля супротивника.

Правильним вважається удар, при якому відбувається торкання битка і прицільної кулі, а також удар, в результаті якого биток вдарив прицільну кулю не безпосередньо, а рикошетом від борта більярдного столу. Якщо гравець порушив загальноприйняті правила більярду, його противник отримує право зробити удар або передати хід назад. Неправильним удар вважається, якщо:

  • він був здійснений не набійкою кия чи не по поздовжній осі кия;
  • він був зроблений до завершення попереднього удару тобто до повної зупинки куль;
  • кий двічі торкнувся битка ("подвійний удар");
  • жодна з ніг гравця не торкалась підлоги при виконанні удару;
  • кий не вдарив по битку, а "пропхав" його до зіткнення з прицільною кулею і ін.

Граючи в більярд правила знати просто необхідно, якщо не хочете бути "оштрафованим".

Що таке відіграш?

Відіграш враховується в тому випадку, коли внаслідок удару в лунку не зайде жодна куля. Правильним відіграш вважається, якщо:

  • одна з куль пройшла через центральну лінію і доторкнулася до протилежного короткого борту, або кулі, яка стоїть до неї впритул, або ударом довела до неї іншу кулю;
  • відразу дві кулі - биток і прицільна куля - перетнули центральну лінію;
  • внаслідок удару битка по прицільній кулі одна куля рикошетом від одного борту, вдарилася об інший або ж довела до нього іншу кулю.

Це всього лише деякі загальні правила для людей, які вперше зіткнулися з цією грою. Якщо ж Ви плануєте серйозно зайнятися цією справою, Вам належить в подробицях вивчити особливості конкретного різновиду більярду. Крім того, розвиток більярду як спорту протікає дуже динамічно, і канони час від часу змінюються. Тому, якщо Ви хочете бути в курсі останніх нововведень, краще не вводити запит "гра в більярд правила", а відвідати сайт Федерації більярдного спорту України.

Інші статті
  • Гирі - відмінне обладнання для тренувань
    Гирі - відмінне обладнання для тренувань
    Гирі - це популярний і універсальний тренажер, який можна використовувати для широкого спектру вправ. Вони бувають різних розмірів і ваги, кожна з яких призначена для певних цілей. У цій статті ми розглянемо різні типи гир, способи їх використання та вправи, які з ними можна виконувати.
    Повна версія статті
  • Тренажери із вільною вагою
    Тренажери із вільною вагою
    Існує багато типів тренажерів із вільною вагою, кожен з яких призначений для певних груп м’язів тіла. Ось деякі з найпоширеніших типів тренажерів із вільною вагою.
    Повна версія статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner