Що краще - Велотренажер або Орбітрек
І велотренажер, і орбітрек – це відмінне рішення для людей, які прагнуть зміцнити м'язи спини і ніг, а також привести в тонус серцево-судинну систему.
Велотренажер імітує навантаження на м'язи при їзді на велосипеді. На велотренажері рухаються тільки ноги, тому вся відповідальність за підтримання необхідного серцевого ритму лягає на них. Важливим моментом при роботі на велотренажері залишається навантаження на суглоби. При тиску стопи на педалі, енергія проходить від стегна, через колінний суглоб і далі до стопи. Як результат - велика навантаження на колінний суглоб і стопу. При заняттях на велотренажері задіяна тільки нижня частина тіла, а верхня «відпочиває».
Висновок: Велотренажер краще опрацьовує м'язи ніг, тому він більше підходить тим, хто влітку багато катається на велосипеді, і хто хоче зміцнити в першу чергу м'язи ніг. Купити велотренажер краще людям з надмірною вагою і людям, які відчувають біль або дискомфорт під час ходьби з медичних показників, так як на ньому займаються сидячи. При аналогічному класі тренажерів, велотренажер можна купити набагато дешевше, ніж орбітрек. Також важливо, що велотренажер в рази компактніше, займає зовсім небагато місця в приміщенні.
Орбітрек поєднує в собі велотренажер, степпер і бігову доріжку. При заняттях на орбітреку кожен рух захоплює повністю все тіло, працюють понад 200 м'язів! Наприклад, права нога йде вперед (тиск вниз, напружується квадріцепс, все стегно), одночасно ліва штовхає педаль назад (задня частина стегна). При цьому корпус повертається вправо, працюють косі м'язи живота. Руки в постійному русі, робота йде від плеча до кисті, однією рукою штовхаючи, а інший притягаючи поручень тренажера. А тиск і навантаження на суглоби сама мінімальна.
Орбітрек також має перевагу перед велотренажером по швидкості спалюванню жиру. Орбітрек надає можливість руху вперед і назад, опрацьовуючи більше м'язів. Крім того, на орбітреку відбувається додаткова вагова навантаження на ноги, так як на них тисне весь вагу тіла. Цього не відбувається на велотренажері. Додаткове навантаження зміцнює кістки та м'язи.
Висновок: Орбітрек – універсальний тренажер, він опрацьовує практично всі м'язи тіла і більш ефективно спалює жир. Але займає в 2 - 3 рази більше місця, та й купить орбитрек коштує дорожче, ніж велотренажер. Так як в роботі орбітреки відсутня ударні навантаження, то займатися на ньому можна навіть вагітним. На відміну від велотренажера, орбітрек опрацьовує також плечі і руки.
Механічна, магнітна і електромагнітна система навантаження
По конструкції навантаження кардіотренажери поділяються на моделі з ремінною (механічною) і магнітною системою навантаження.
Конструктивна особливість механічних тренажерів з ремінною системою навантаження (колодкових): елементом, що задає навантаження, є ремінь, натягнутий на маховик. Гальмування відбувається за допомогою гальмівних колодок. При цьому, природно, присутня тертя, що викликає шум, нагрів, стирання тертьових частин.
В тренажерах з магнітною системою навантаження використовуються постійні магніти, що створюють магнітне поле, яке гальмує крутний момент маховика без безпосереднього контакту з ним - без тертя. В останні роки, магнітні кардіотренажери користуються значно більшою популярністю, ніж механічні.
У обох систем є свої позитивні і негативні сторони: ремінна система дозволяє регулювати навантаження в більш широких межах, на відміну від 8-ми-рівневих регуляторів навантаження, якими зазвичай забезпечені магнітні тренажери, але основна її перевага - це більш низька ціна. Правда, довговічність такої системи значно нижче.
Недоліки механічних тренажерів, порівняно з магнітними системами:
1. Більш високий рівень шуму;
2. Ривки при старті, менш плавний хід;
3. Знос гальмівних колодок і можлива відсутність запасних колодок;
4. Більш швидкий знос механізму тренажера.
Обертаючи регулятор навантаження магнітного кардіотренажера, Ви наближаєте магніти до маховика, сповільнюючи тим самим його обертання. Чим ближче магніти до маховика, тим важче спортсмену його обертати, і, відповідно, тим більше зусиль він витрачає при заняттях.
Переваги магнітних кардіотренажерів: магнітна система забезпечує практичну безшумність роботи тренажера і плавність ходу педалей, відсутність ривків, що сприятливо позначається на суглобах (знімається ударне навантаження з суглобів). Купити тренажер з магнітною навантаженням - це інвестиція в майбутнє, адже він прослужить набагато довше, ніж механічний, і забезпечить значно більшу ефективність і комфорт тренувань, завдяки м'якому ходу педалей і відсутності шуму.
Існує можливість кардиотренажер купити двох видів за способом зміни навантаження - тренажери з ручним і електронним управлінням навантаженням. За зовнішнім виглядом, легко визначити, до якого типу відноситься тренажер: якщо на центральній стійці є ручний перемикач рівнів навантаження - значить, це тренажер з ручним управлінням навантаженням:
При ручному управлінні навантаженням, спортсмен вручну обертає регулятор, який має, як правило, 8 рівнів, наближаючи або видаляючи магніти від маховика. На рівні 1 навантаження мінімальна, на рівні 8 - максимальна. Більшість людей займається на тренажерах з середнім рівнем навантаження, так як при максимальній зростає навантаження на серце. Такі тренажери не вимагають підключення до електромережі.
Тренажери з електронним управлінням навантаженням (їх ще називають "Електромагнітні", "Програмовані тренажери") мають дисплей, на якому спортсмен може вибрати одну з попередньо встановлених програм, відповідно до якої буде змінюватися навантаження під час тренування. Також, вони мають електричний мотор, який присуває магніти до маховика по заданому програмою циклу. Такі тренажери вимагають підключення до електромережі із заземленням.
Електромагнітні тренажери, як правило, використовуються спортсменами для виконання програми тренування - чергування навантаження по заданому алгоритму. Ще одне часте застосування - електромагнітний кардиотренажер купити в медичних цілях для реабілітації. Це самий просунутий, але і найдорожчий вид тренажерів, оснащених розумною електронікою, що дозволяє контролювати параметри тренування і задавати значення навантажень, їх тривалість та інтенсивність відповідно до обраної (заданої) програмою.
При виборі програми, спортсмен керується діаграмою зміни навантаження, зображеної на дисплеї. У кожної програми своя діаграма навантаження, є також можливість введення індивідуальних параметрів і їх збереження в пам'яті комп'ютера.
Під час тренування на електромагнітному кардиотренажере велика увага приділяється контролю діяльності серцево-судинної системи. Комп'ютер у них має більш широкий набір функцій, забезпечуючи зворотний зв'язок. Рівень і графік зміни навантаження задається на комп'ютері, залежно від індивідуальної підготовки і стану здоров'я людини.
На відміну від звичайних тренажерів, електромагнітні кардіотренажери (ергометри) характеризуються більш точним контролем навантаження і точними показаннями. Показники навантаження на дисплеї эргометров відображаються у ватах, і тому вони підходять для використання в терапевтичних цілях. Достатньо купити кардиотренажер, оснащений системою електромагнітного навантаження, і Ви з високою точністю зможете контролювати навантаження і не допускати надмірного зносу деталей.
Максимальна вага користувача
Перед тим як прийняти рішення, який тренажер купити, необхідно звернути увагу на максимально допустима вага користувача для даної моделі. Як правило, кардиотренажер витримує вагу людини від 100 до 150 кг. Бажано при виборі кардіотренажера, мати запас близько 10 кг, наприклад, якщо Ваша вага 95 кг, Вам краще купити тренажер з максимально допустимою вагою користувача 105 - 110 кг. Ну а більш великим людям для зниження ваги необхідно підібрати інший тип тренажерів.
Вага маховика
Маса маховика - ще один важливий параметр. Більш важкий маховик дозволяє забезпечити максимально плавне обертання педалей. Чим важче маховик, тим вище плавність ходу кардіотренажера. На практиці, це означає більший комфорт при заняттях, особливо в момент початку руху, при цьому зберігається висока навантаження. Всупереч поширеній думці, вага маховика не чинить прямого впливу на рівень навантаження: у більшій мірі, на навантаження впливає магнітна система навантаження - кількість магнітів і їх видалення від маховика.
В цілому, вирішуючи проблему вибору тренажера, при інших рівних умовах, краще купити кардиотренажер з більш важким маховиком.
Рекомендації від фахівця
Не прагніть до надшвидким результатами! Якщо Ваша вага набирався роками, неможливо схуднути за місяць...
У перші місяці тренувань відбувається перерозподіл маси тіла, нарощуються м'язи, але під шаром жиру їх буде практично непомітно. Маса тіла може навіть трохи збільшитися за рахунок збільшення маси м'язів. Пам'ятайте, що при заняттях на орбітреку важливі не навантаження, а рух. І вже через 2 - 3 місяці регулярних тренувань Ви побачите зміни на краще - підтягнуться м'язи, покращиться еластичність шкіри, почне зменшуватися жировий прошарок.
Як займатися на кардиотренажере
Програма для початківців
Періодичність: 3 - 4 рази на тиждень
Тривалість: 5 (спочатку) - 10 - 30 хвилин
Навантаження: 1 - 4 рівень (з 8-ми доступних)
Частота кроків: менше 50 кроків за хвилину
У перший час увагу потрібно приділити поступовому збільшенню безперервної тривалості тренування протягом 10 - 30 хвилин, а не на досягненні і підтриманні постійної інтенсивності тренування. Коли Ви вже зможете безперервно тренуватися 20 - 30 хвилин, поступово збільшуйте час тренування на постійному рівні інтенсивності.
Цієї програми слід дотримуватися протягом перших 4 - 8 тижнів тренувань.
Програма для просунутих
Періодичність: 3 - 5 разів на тиждень
Тривалість: 40 - 60 хвилин
Навантаження: 3 - 6 рівень (з 8-ми доступних)
Частота кроків: 50 - 60 кроків за хвилину
Тренування з більш високою тривалістю та інтенсивністю призначена для спортсменів.
Перед тренуванням, бажано зробити невеликий комплекс вправ для розігріву - нахили, розтяжки, махи руками і т. д.
Інтенсивність тренування потрібно контролювати за допомогою вимірювання пульсу - його значення не повинна перевищувати 70-80% від максимальної частоти пульсу для Вашого віку, зазначеної в інструкції до тренажера.
Займатися краще всього перед телевізором - увімкнути що-небудь цікаве і вперед...
І ще не забувайте про правильне харчування! Бажано виключити з раціону або значно зменшити споживання мучного, солодкого, жирного, кави і алкоголю, і не приймати їжу після 18:00.
Які м'язи опрацьовуються на кардиотренажере
Велотренажер
Приймаючи рішення про вибір кардіотренажера, враховуйте те, що купити велотренажер - це передусім дати навантаження на всі м'язи ніг (стегна, сідниці, гомілки). Меншою мірою задіяні м'язи преса, і практично не працюють плечі і руки:
Орбітрек
Під час бігу на орбітреку, працюють всі основні м'язи тіла:
Режими RECOVERY BODY FAT
Режим RECOVERY - перевірка функціонального стану після тренування.
Для запуску програми, потрібно натиснути кнопку RECOVERY і взятися обома руками за датчики пульсу. Показники зчитуються протягом 1 хвилини, після чого на дисплей виводиться індекс швидкості відновлення серцевого м'яза: F1 ... F6. F6 - найгірший показник, який означає, що відновлення відбувається дуже довго, тобто організм не тренований. Після 2 - 3-х місяців тренувань, якщо програма тренувань дотримувалася правильно, індекс швидкості відновлення серцевого м'яза має покращитися, показуючи, що Ви на правильному шляху.
Режим BODY FAT - перевірка рівня жиру в організмі.
Для запуску програми необхідно ввести у комп'ютер Ваш вік, стать, зріст і вагу. Натиснути кнопку BODY FAT і взятися обома руками за датчики пульсу, через кілька секунд на дисплеї відображаються по черзі відносне значення рівня жиру в організмі %-тах, і Індекс Маси Тіла - BMI (Body Mass Index).
Таблиця приблизних значень рівня жиру:
Стать Рівень жиру % | Низький | Низький/середній | Середній | Середній/високий |
Чоловік. | <13% | 13%-25.8% | 26%-30% | >30% |
Дружин. | <23% | 23%-35.8% | 36%-40% | >40% |
У різних моделей кардіотренажерів методика виконання та розрахунку результатів цих режимів може відрізнятися. Показники RECOVERY BODY FAT можуть бути не зовсім точними. Їх можна використовувати для порівняння різних тренувальних сесій, але не як медичні дані.
- Гирі - відмінне обладнання для тренуваньГирі - це популярний і універсальний тренажер, який можна використовувати для широкого спектру вправ. Вони бувають різних розмірів і ваги, кожна з яких призначена для певних цілей. У цій статті ми розглянемо різні типи гир, способи їх використання та вправи, які з ними можна виконувати.Повна версія статті
- Тренажери із вільною вагоюІснує багато типів тренажерів із вільною вагою, кожен з яких призначений для певних груп м’язів тіла. Ось деякі з найпоширеніших типів тренажерів із вільною вагою.Повна версія статті