Канати для спорту - як вибрати правильно?
Коли з'явилися перші канати для лазіння
Канати для лазіння та перетягування представляють собою різновид гімнастичних спортивних снарядів. Цей вид фізичної активності згадувався одним грецьким доктором ще в 129 р. Н.е. е. Він говорив про те, що використання каната під час спортивних вправ є найкращим видом гімнастики.
У стародавні часи за допомогою каната перевіряли, чи досяг дитина зрілості - канат закопувався в землю на будь-якої височини, і хлопчик, який зумів влізти по ньому наверх за допомогою рук, вважався дорослим. Однак потім цей вид гімнастики був безпідставно забутий, згадали про нього тільки в 1544 році - тоді європейські лікарі рекомендували використання каната для поліпшення фізичного розвитку.
Канат для лазіння
Вперше змагання по лазіння по канату пройшли в 1896 році під час Олімпійських ігор. Цей вид спорту залишався включеним в олімпійську програму аж до 1932 року. При проведенні першого змагання в Афінах використовувався снаряд, довжина якого складала 14 метрів. Перше місце на іграх в той рік зайняв грек, який зумів влізти на канат за 23,4 секунди. На наступних Олімпійських іграх, що проводилися в США, довжину каната скоротили практично в два рази, вона склала вже 7,62 м. Олімпійським чемпіоном у цьому виді спорту тоді став одноногий спортсмен, який подолав відстань за рекордні 7 секунд.
Які канати для лазіння популярні сьогодні
Спортивні канати для лазіння бувають різної товщини, плетуться різними способами з різноманітних матеріалів. Як правило, дитячі канати мають менший діаметр. Проводять їх з бавовняного волокна, м'якого і міцного, яке можливо пофарбувати в будь-який колір.
З трирічного віку діти можуть вже почати освоювати цей спортивний снаряд. Лазіння по канату зміцнює м'язи рук, допомагає придбати спритність і вправність. Гімнастичні канати, призначені для дитячих спортивних куточків, можуть бути з вузлами, зав'язаними через рівні проміжки - для більш зручного використання їх маленькими спортсменами.
Канати для перетягування повинні володіти особливою міцністю, оскільки на них одночасно впливають дві команди, що складаються як мінімум з 8 спортсменів. Для того щоб волокна каната не розтріпалися, обидва його кінця обмотують стрічкою. Довжина такого виробу не може бути менше 33,5 метрів.
Спортивні канати - ідеальні тренажери для тих, хто хоче розлучитися із зайвою вагою, крім того, вони незамінні для інтенсивних атлетичних тренувань. Використовуючи їх в горизонтальному положенні, кроссфітери можуть відпрацьовувати махи, удари, кидки. Під час тренування використовують масивні канати, довжиною від 6 до 10 метрів, один кінець яких закріплюють в стіні або підлозі, а другий, оброблений за допомогою спеціального противоскользящего кошти, беруть в руки.
Канат являє собою міцну, товсту мотузку, виготовлену з рослинних, синтетичних або металевих волокон, переплетених між собою певним способом. Хоча спортивні канати мають різне призначення, всі вони повинні володіти такими якостями:
бути антиалергенними;
гладкими, але не слизькими;
не нагріваються під час швидкісного спуску;
бути міцними;
мати досить великий діаметр.
Кожен канат до того, як поступити в продаж, повинен пройти випробування на розрив. Це основна вимога безпеки, що застосовується до цього снаряду.
Для виготовлення канатів використовуються як натуральні, так і синтетичні матеріали. І ті, і інші мають певні плюси і мінуси:
Джутовий
Джут - це однорічна рослина, поширена в Китаї, Єгипті та Індії, що досягає чотирьох метрів у висоту. Для плетіння спортивних канатів використовують три - чотири джутових шпагату. Сучасні снаряди мають високу міцність, а серед їх основних властивостей можна виділити наступні:
- стійкість до ультрафіолету;
- антистатичність;
- зносостійкість;
- легкість.
Бавовняний.
Канати, призначені для використання в дитячих спортивних комплексах, виробляються з бавовняного волокна. Ці снаряди характеризуються:
- відмінними гігієнічними показниками;
- еластичністю;
- стійкістю до підвищених температур;
- зносостійкість;
- привабливим зовнішнім виглядом;
- малою вагою;
- міцністю на розрив;
- здатністю не накопичувати статичну електрику.
- У той же час вони погано переносять підвищену вологість (схильні до гниття).
Сизалевий
Листя агави, що виростає в Кенії, Бразилії та Танзанії, використовуються для виробництва батогів-кручених сизалевих канатів, що володіють нижчепереліченими властивостями:
- міцністю;
- екологічністю;
- довговічністю;
- легкістю;
- еластичністю;
- м'якістю.
Манільский
Текстильний банан, батьківщиною якого є Філіппіни і Молуккські острови, дає сировину (абаку, або Манілу), що використовується для виготовлення канатів. Манільські вироби відрізняються:
- екологічністю;
- гигроскопичностью;
- міцністю;
- мінімальним ступенем ковзання.
Поліпропиленовий
Основними властивостями канатів, виготовлених з цього штучного матеріалу (мультифіламентного волокна або плівковою фібрілірованних нитки) є:
- гладкість;
- стійкість до вигинів;
- підвищена стійкість до агресивного середовища;
- легкість;
- зносостійкість;
- пружність.
Крім того, синтетичні канати не схильні до гниття, але руйнуються під впливом прямих сонячних променів.
Вибираючи спортивний канат для лазіння, виходите з умов, в яких ви будете його використовувати. Особливу увагу зверніть на рівень вологості в приміщенні і способі кріплення снаряда. Відповідальний підхід до вибору каната дозволить вам безпечно користуватися ним протягом декількох років.
Канати кожного типу сприяє розвитку і зміцненню певних м'язових груп і можуть використовуватися в різних змаганнях.
Канат для лазіння та перетягування
Крім того, канат можна застосовувати як скакалку, стрибати через яку можуть декілька людей одночасно. Така вправа сприяє розвитку реакції і координації рухів. Проявивши трохи фантазії, ви зможете використовувати канат і в культмасових заходах.
За допомогою гімнастичного каната можна легко опрацювати різні групи скелетних м'язів.
По-перше, м'язи рук, оскільки при використанні каната для лазіння саме на них припадає понад високе навантаження, ступінь якої залежить від обраного спортсменом способу лазіння.
Тренування з канатом для лазіння також сприяють зміцненню м'язів спини.
При лазінні із задіянням ніг прокачиваются не тільки чотириглаві і литкові м'язи ніг, але і м'язи стоп.
Крім опрацювання м'язів і кардіонагрузок, вправи з канатом для лазіння сприяють поліпшенню координації рухів. Це відбувається у зв'язку з тим, що снаряд нестійкий в просторі, його становище змінюється через вплив ваги людини, значить, спортсмену постійно доводиться докладати також і статичні зусилля. Вправи на розвиток координації рухів особливо важливі для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
Як правильно вибрати канат для лазіння
Якісні канати для лазіння можна підібрати, спираючись на кілька критеріїв. По-перше, на умови, в яких ви будете його використовувати. Тут мають значення всі нюанси: від способу кріплення до ступеня вологості в приміщенні. По-друге, слід визначити міцність гімнастичного пристосування. Вона залежить від матеріалу, з якого виготовлений сердечник каната.
Найбільш міцним вважається канат зі сталевим сердечником. В якості альтернативи можна розглянути покупку снаряда з органічним стрижнем. Але такі вироби повинні бути просочені різними хімічними полімерами, що вони бережуть структуру сердечника і перешкоджають його загнивання. Відзначимо, що сердечник виконує також функцію амортизатора, стримує радіальну напругу в нитках каната.
Канат для лазіння повинен мати товщину не менше 30 мм. Найзручнішими є вироби, товщина яких становить від 30 до 60 мм.
Незважаючи на те, що всі канати виготовляють одним і тим же способом, синтетичні вироби, на відміну від рослинних, мають свої особливості. Вони довше і краще зберігають зовнішній вигляд під час експлуатації, більш стійкі до агресивного середовища і руйнуються лише при впливі сильно концентрованої кислоти.
Основними вимогами, які пред'являються до спортивних канатів для лазіння, є міцність і здатність витримувати вагу спортсмена. Тому при виборі дотримуйтеся наступних параметрів товщини каната:
- дитячі канати для лазіння мають діаметр 35 мм;
- жіночі - 40 мм;
- для чоловічих тренувань підійдуть снаряди діаметром 50 мм.
Товщина каната має велике значення, оскільки від неї залежить не тільки безпеку, але і зручність його використання при заняттях. На тренуваннях забороняється застосовувати шнур або мотузку, так як вони розраховані на менші навантаження, а значить, не в змозі забезпечити належну безпеку спортсмена.
Вибирати канат для лазіння треба з урахуванням його гладкості, так як грубий матеріал може стати причиною мозолів і подряпин на долонях і руках. Однак надто гладке виріб також не годиться для тренувань. В цьому випадку канат як мінімум буде ковзати, значно підвищуючи навантаження на робочі м'язи і суглоби, а як максимум призведе до постійних падінь. До початку занять тренеру необхідно особисто перевірити, наскільки сильно снаряд нагрівається при виконанні фізичних вправ, що дозволить правильно підібрати програму тренування.
Канати для лазіння є недорогими спортивними снарядами. На ринку спортивних товарів пропонуються вироби діаметром 20-50 мм і довжиною від 1 до 5 м. Вартість тренажера залежить від матеріалу, з якого він зроблений, а також товщини, довжини і виробника. Наприклад, канат з хомутом, виготовлений з натуральної бавовни, діаметром 22 мм розрахований на максимальну вагу до 120 кг. При необхідності можна придбати професійні синтетичні моделі, здатні витримати велике навантаження. Їх верхнє покриття - гофровану або шорсткувате, що ускладнює ковзання.
Вибираючи канат для лазіння дитині, зверніть увагу на тренажери з вузлами, розташованими на певній відстані один від одного. Вони послужать юному спортсмену опорою, а навантаження на м'язи рук, ніг, преса і спини під час тренувань буде більш рівномірною.
До переваг цих гімнастичних снарядів можна віднести їх компактність, що має істотне значення для тих, хто проживає в невеликих квартирах. Підвішений на опорі канат для лазіння займає мінімум місця. На канатах можна займатися не тільки вдома, але і в школах, фітнес-центрах, на спортивних майданчиках. Діти можуть почати освоювати тренажер вже з трирічного віку.
Незважаючи на те, що канат - досить безпечне пристосування для занять, все ж при виконанні вправ на ньому спортсменам необхідно бути дуже уважними. До початку виконання вправ важливо переконатися в тому, що снаряд надійно закріплений. Щоб забезпечити краще зчеплення з поверхнею каната, на руки треба наносити магнезію. Під час тренувань слід постійно тримати ситуацію під контролем.
Знайти застосування канату можна в найрізноманітніших областях спорту. Це гімнастичне пристосування займає мало місця, підійде практично для будь-якого залу. Канат для лазіння стане відмінним вибором як для новачків, так і для професіоналів.
- Гирі - відмінне обладнання для тренуваньГирі - це популярний і універсальний тренажер, який можна використовувати для широкого спектру вправ. Вони бувають різних розмірів і ваги, кожна з яких призначена для певних цілей. У цій статті ми розглянемо різні типи гир, способи їх використання та вправи, які з ними можна виконувати.Повна версія статті
- Тренажери із вільною вагоюІснує багато типів тренажерів із вільною вагою, кожен з яких призначений для певних груп м’язів тіла. Ось деякі з найпоширеніших типів тренажерів із вільною вагою.Повна версія статті